Možnosti a výhody podnikové sítě:

Propojení Vašich počítačů datovou sítí vám pomůže značně zpřehlednit a zefektivnit Vaši práci na PC.

Pro firmu jakékoliv velikosti je v dnešní době téměř nutností mít svoji vlastní doménu 2.řádu (obvykle „firma.cz“) a v ní svoje vlastní mailboxy (např. obchod@firma.cz, josef.novak@firma.cz atd). Nepůsobí příliš důvěryhodným dojmem, pokud je poštovní schránka uložena na některém z freemailových serverů. Pokud doménu nevlastníte, náklady na její zřízení a provoz se pohybují okolo 1000,- Kč ročně.

Zvolení poskytovatele internetu zavisí na konkrétních požadavcích a umístění firmy. Nejsme dealery žádného poskytovatele a proto Vám budeme nápomocni radou nezávislou a nezaujatou.

Po připojením Vaší sítě k internetu se stává antivirová ochrana nezbytnou nutností. Aby byl ANTIVIRUS co nejúčinější, je třeba udržovat jeho virovou databázi aktuální. Nejčastější způsob napadení počítače virem se děje prostřednictvím elektronické pošty, nebo průnikem přes chybně nastavený (nebo vypnutý) FIREWALL. Aby FIREWALL na ROUTERU účinně chránil firemní síť, musí být nastaven podle konkrétních podmínek ve firemní síti. ANTIVIRUS a FIREWALL tvoří dva hlavní pilíře bezpečnosti.

Řešení pro malé kanceláře bez serveru:

U malých kanceláří není použití serveru bezpodmínečně nutné, ušetřené finanční prostředky je lépe investovat do kvalitního ROUTERU a jeho správného nastavení. ROUTER má několik funkcí: zabezpečí propojení do internetu pro všechny firemní PC, oddělení sítě providera od firemní sítě, chrání firemní sít před neoprávněným přístupem z internetu (FIREWALL), funkce DHCP serveru. V závislosti na typu může mít i další funkce, např. bezdrátový přístupový bod vhodný pro firemní notebooky, tiskový server pro připojení centrální tiskárny, aj.

Zřízení poštovních mailboxů je možné řešit externím způsobem tj. umístit je na poštovním serveru externí firmy. Tento způsob je levnější, než pro několik málo schránek udržovat v činnosti poštovní server. Výhoda možnosti sledování došlé pošty odkudkoliv z internetu pomocí webového prohlížeče zůstává zachována. Kdekoliv ve světě např. o dovolené se můžete přihlásit na poštovní server a po zadání jména a hesla zkontrolovat vaši došlou poštu a případně rovnou odeslat odpověď.

Sdílené dokumenty na jednotlivých počítačích je třeba uspořádat do sdílených složek a přiřadit jim odpovídající přístupová práva. Je možné určit, jestli konkrétní uživatel může soubory jen číst nebo je i měnit a nebo přístup zcela zakázat.

Řešení pro střední firmy se serverem:

I u větších firemních sítí je použit jako vstupní prvek ROUTER s funkcí FIREWALLu. Uvnitř sítě pak běží SERVER, který umožňuje uložení sdílených dat s pokročilým definováním přístupu, zabezpečení sítě, definování skupin uživatelů, zálohování dat, uložení šifrovacích klíčů, správu domény a tiskáren a.j. Může na něm běžet poštovní server, DHCP server, FTP server. Poštovní server spolu s antispamovým filtrem třídí poštu a komunikuje přímo s poštovními klienty na uživatelských PC stanicích (MS Outlook). Z internetu je možné sledování pošty pomocí webového prohlížeče.


| design Pavel Šimek | simi.n{at}email.cz © 2008 | XHTML, CSS 2 & PHP5 valid |